Category Archives: Informacje z terenu

W niedzielę wybory samorządowe

         Wybory samorządowe 2014 odbędą się 16 listopada, w niedzielę. W głosowaniu mogą wziąć udział wszystkie pełnoletnie osoby, nawet te, którym dzień 18 urodzin przypada właśnie 16 listopada. Każdy, kto chce oddać głos w niedzielnych wyborach, musi pamiętać o wzięciu ze sobą do lokalu wyborczego dokumentu tożsamości (dowód, prawo jazdy, paszport, książeczka wojskowa, ligitymacja szkolna czy studencka),ze zdjęciem. Aby w wyborach samorządowych oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy jednym nazwisku kandydata na karcie do głosowania. W lokalu wyborczym otrzymamy cztery karty w różnych kolorach – na każdej można oddać głos tylko na jedną osobę.

Kolory kart: biała – w wyborach do rad gmin, żółta – w wyborach do rad powiatu, niebieska – w wyborach do sejmików wojewódzkich i różowa – w wyborach wójta.

Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 7.00 do 21.00. Cisza wyborcza będzie obowiązywała już od 14 listopada czyli od piątku od 24.00.

INFORMACJE O LOKALACH WYBORCZYCH

OBWOD1

 

Nowe cuda Polski wybrane! – II miejsce Suwalski Park Krajobrazowy

Czytelnicy Travelera wybrali 7 nowych cudów Polski. Najwięcej głosów otrzymał kompleks OFF Piotrkowska

W czwartej edycji plebiscytu organizowanego przez redakcję National Geographic Traveler oddano ponad 115 tysięcy głosów (najwięcej w historii plebiscytu!). Zacięta walka trwała do ostatniej chwili.

– Pierwsze miejsce w plebiscycie „7 nowych cudów Polski” organizowanym przez National Geographic Traveler zajął kompleks OFF Piotrkowska w Łodzi. Ale wygranymi są wszystkie wyjątkowe miejsca, które znalazły się w finałowej siódemce. Na łamach magazynu zawsze docenialiśmy i opisywaliśmy piękno naszego kraju, ale już po raz czwarty udało nam się zaangażować do wspólnej zabawy naszych Czytelników. W tegorocznym konkursie oddano dokładnie 115 325 głosów i jest to rekord w historii tego plebiscytu. Tym samym udowadniamy, że moda na Polskę wciąż trwa! – mówiMartyna Wojciechowska, redaktor naczelna National Geographic Traveler.

II miejsce (15% głosów)
Suwalski Park Krajobrazowy –  Gratulacje !!!!!!!!

źródło i szczegóły: www.national-geographic.pl

„Rewitalizacja miejscowości Wiżajny poprzez wykonanie remontu chodników w istniejącym pasie drogowym dróg publicznych.”

   Dobiegają końca prace przy dwóch projektach realizowanych przez Gminę Wiżajny. Operacje w ramach Środka 4.1 „Rozwój obszarów zależnych od rybactwa” objętego osią priorytetową 4 „Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa”, zawartej w Programie Operacyjnym „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”.

Festyn – Wiżajny

    20 lipca 2014 roku o godzinie 14 na stadionie gminnym w Wiżajnach odbędzie się  coroczny Festyn „Swojskie klimaty”.

W programie festynu:

otwarty turniej piłki plażowej,koncerty zespołów i kapel ludowych z Polski i Litwy, mecz piłki nożnej: żonaci-kawalerowie, przeciąganie liny drużyn Polska-Litwa, występ grupy „Snap” fitness z Suwałk, program animacyjny dla dzieci- zabawy i gry dla najmłodszych pod okiem fachowych opiekunów, kiermasz rękodzieła ludowego, prezentacja i sprzedaż produktów lokalnych, występ zespołów folkowych(„Mister Night”, „Crazy Dance”, „Pasjon”, „Convers”, „Age”, „Nocny Patrol”)

1111111111111111111

warsztaty

 

źródło: www.swietlica.wizajny.pl

 

Suwalskiego Parku Krajobrazowego w aplikacji mobilnej

W nadchodzącym sezonie turystycznym Suwalski Park Krajobrazowy dla wszystkich odwiedzających przygotował bezpłatną aplikację mobilną na Androida. Zawiera ona opis 20 najbardziej interesujących obiektów przyrodniczych zlokalizowanych na terenie Parku.

Aplikację można pobrać z platformy GOOGLE PLAY, wpisując pełną nazwę: Suwalski Park Krajobrazowy, a następnie zainstalować ją na urządzeniu mobilnym. Przy każdym obiekcie oprócz praktycznych informacji, znalazły się dodatkowe zdjęcia oraz mapa z zaznaczoną lokalizacją GPS. Ma ona na celu ułatwienie turystom poruszanie się w terenie oraz poznawanie uroków Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

źródło: www.spk.org.pl

Złap wiatr w żągle

Plakat Zlap Wiatr w Zagle

 

Szczegóły:  www.serywizajny.org.pl

 

FERIE W BIBLIOTECE

ferie w bibliotece

Ankieta

Zapraszamy do oddania głosu w  aktualnej ankiecie (prawa strona blogu)oraz wypowiadania się na dany temat w danym wpisie, wasze opinie pomogą w przyszłości poprawić pewne niedociągnięcia 🙂 Podana ankieta i opinie oczywiście mają na celu cząstkowe zbadanie zadowolenia mieszkańców i poznania oczekiwań w danej kategorii. Zapraszajcie także znajomych mieszkających w naszej gminie do brania udziału w głosowaniu oraz wypowiadania swojego zdania 🙂

Peregrynacja obrazu

źródło:http://tvs24.pl/

Nowa droga w gminie Wiżajny

6 września Powiat Suwalski oficjalnie zakończył remont drogi nr 1127B Wiżajny – Smolniki – Sidory. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu LT-PL/148 „Modernizacja aktywnej przestrzeni publicznej dla aktywnych sąsiadów”.

Oficjalne użytkowanie drogi rozpoczął rajd rowerowy, który wyruszył z miejscowości Rogożajny.
Grupę czterdziestu uczestników składającą się m.in. z przedstawicieli samorządu Powiatu Suwalskiego, uczniów Gimnazjum w Wiżajnach oraz innych miłośników jazdy rowerowej poprowadzili  Starosta Suwalski Szczepan Ołdakowski i Wicestarosta Witold Kowalewski. Rowerzyści mieli do pokonania 40 kilometrową trasę, której celem był odrestaurowany w ramach tego samego projektu plac miejski w miejscowości Kybartai na Litwie.

FESTIWAL SERA

Stowarzyszenie „Macierzanka” ma zaszczyt zaprosić na kolejną edycję Festiwalu Sera, która odbędzie się w dniu 11.08.2013 r. w Wiżajnach.

    Festiwal Sera, to impreza plenerowa polegająca na promowaniu żywności oryginalnej, produkowanej w sposób niespotykany w innych miejscach na świecie, żywności tradycyjnej, zdrowej i niestety zagrożonej zniknięciem w wyniku coraz bardziej natarczywej ekspansji tego, co na całym świecie znane jest jako fast food. Publiczność Festiwalu to zarówno mieszkańcy powiatu suwalskiego jak i grupy widzów z całej Polski przebywający na Suwalszczyźnie w ramach wakacyjnego odpoczynku. Na Festiwalu Sera obecni są przedstawiciele lokalnych i ogólnopolskich mediów, patronat medialny  :  „Radio 5”, i „NiebywałeSuwałki”.

Plakat 2013 Współorganizatorzy :

1. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
2. Powiat Suwalski

3.Urząd Gminy Wiżajny

  • Z poważaniem

    Barbara Żeliszczak

    Prezes

    Stowarzyszenia „Macierzanka”