Monthly Archives: Grudzień 2012

Z ostatniej sesji

W piątek, 28 grudnia 2012 r. odbyła się ostatnia w tym roku, a 22 w tej kadencji sesja Rady Gminy Wiżajny. Pierwotnie porządek obrad przewidywał 18 punktów, wśród których 11 pozycji związanych było z podejmowaniem uchwał. Miało być 6 uchwał związanych z gospodarką odpadami na terenie gminy ( wdrażanie ustawy śmieciowej ), jedna na temat warunków odpłatności za pomoc w zakresie dożywiania oraz 4 uchwały związane z tegorocznym i przyszłorocznym budżetem. Aby czytać dalszą część wpisu kliknij na CZYTAJ WIĘCEJ

Prośba o pomoc

Mieszkańcy okolic Wiżajn proszą o pomoc w odnalezieniu psa, który zaginął im trzy dni temu. Jest to duży, 7 – miesięczny szczeniak podobny do haskiego, czarno- biały, jego znakiem szczególnym jest zez. Podobno był widziany w Wiżajnach. Gdyby ktoś go zauważył, niech nie będzie obojętnym i przekaże wiadomość pod nr telefonu  500 521 899.

Życzenia świąteczne

      Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Chcielibyśmy złożyć Wam wszystkim najserdeczniejsze życzenia: wesołych i pogodnych świąt, dających radość i odpoczynek. Niech, wszystkie dni  roku będą tak piękne i szczęśliwe, jak ten wyjątkowy wieczór wigilijny, aby przy świątecznym stole nie zabrakło Wam uśmiechu i ciepła rodzinnej atmosfery, aby w Waszych domach zagościła sama radość, życzliwość, wzajemne zrozumienie i spełnieniły się Wasze wszystkie marzenia.

Życzą Radni Gminy Wiżajny

Wydarzyło się

Wydarzyło się wiele w czasie ostatniego tygodnia życia naszej gminnej społeczności.   Przeżyliśmy pierwszy poważny atak zimy. I tutaj chciałbym od razu podziękować wszystkim , którzy zechcieli wyrazić swoje zdanie lub przekazać uwagi na temat odśnieżania dróg poprzez nasz blog . Kliknij na CZYTAJ WIĘCEJ,aby przeczytać dalszą część wpisu.

Zima

Do ostatniej soboty nasz zakątek Polski, czyli Gmina Wiżajny, traktowany był przez zimę dosyć ulgowo. Fory się skończyły, pada, wieje, mrozi, jak na ” biegun zimna ” przystało. Fakt, że taka aura nikogo nie powinna dziwić, bo żyjący tutaj mieszkańcy dawno zdążyli przywyknąć do zimowych, pogodowych ekscesów. Oczywiście tego typu pogoda powoduje wiele utrudnień, z których utrudnienie komunikacyjne wydaje się być najbardziej dotkliwym.

Wójt Gminy, jak co roku ogłosił przetarg na odśnieżanie i usuwanie śliskości dróg gminnych i dojazdowych. W tym roku lepszą ofertę cenową ( cena jest głównym kryterium oceny ) dała firma Pana Mirosława Mikielskiego z Dzierwan i to ona właśnie będzie zajmować się zimowym utrzymaniem naszych dróg. Wspomagać go ma firma ” Eko ” z Jeleniewa, gdyż sam Pan Mikielski nie posiada wystarczającej ilości sprzętu.

Wszelkie uwagi na temat odśnieżania kierowane do Wójta osobiście, czy poprzez radnych lub sołtysów, jak też w komentarzach na tym blogu , pozwolą na ewentualne podwyższanie jakości usługi oraz rzetelniejsze rozliczanie za wykonaną pracę. Pamiętajmy, że płacimy naszymi wspólnymi pieniędzmi, które nam się, niestety, nie przelewają. Godzina pracy pługa odśnieżającego w zależności od wielkości pojazdu kosztuje nas wszystkich od  140 , 40  do 172 , 80 złotych brutto.

Drogi powiatowe według posiadanych informacji odśnieżają Pan Waszkiewicz Edmund ( droga ze Smolnik do Wiżajn ) oraz Pan Janusz Szeraszewicz ( pozostałe drogi powiatowe w naszej gminie ).

W najbliższym czasie

W najbliższy wtorek , 18 – go grudnia 2012 r. o godz. 10.00 zaplanowane jest wspólne posiedzenie wszystkich komisji Rady Gminy Wiżajny. Głównym celem spotkania radnych będzie przygotowanie się do najbliższej sesji , która planowana jest na 28 – go grudnia tego roku. Tak więc będziemy wspólnie analizować projekt budżetu naszej gminy na 2013 rok , wnosić ewentualne poprawki i zaopiniować go tak , aby na zbliżającej się sesji móc spokojnie podjąć uchwały w sprawie budżetu na przyszły rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2013 – 2022.    *  Inną sprawą będzie przygotowanie się do podjęcia szeregu uchwał związanych z wprowadzaniem w życie znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Musimy zaopiniować chyba z osiem projektów uchwał, które powinniśmy podjąć jeszcze w tym roku, czyli na najbliższej sesji. Będą to uchwały w sprawie nowego regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy , o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy , o wyborze metody ustalenia opłaty oraz wysokości stawki za odbiór odpadów komunalnych ,o terminie,częstotliwości i trybie uiszczania opłaty od mieszkańców . Powinniśmy też uchwalić wzór deklaracji o wysokości opłaty składanej przez mieszkańców , sposób i zakres świadczenia usług w temacie odbierania odpadów , rodzaj dodatkowych usług świadczonych przez gminę oraz sposób obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie nieruchomości, która w części stanowi nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy, a w części nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.   Zapowiada się na długie i pracowite posiedzenie. Dla bardziej zainteresowanych tym zagadnieniem proponuję kliknąć TUTAJ , lub wpisać do Waszej wyszukiwarki hasło np. ” ustawa śmieciowa”.

Walenty Wałejko

Otwarcie

Uroczyste otwarcie Punktu Przedszkolnego ” Jestem sobie przedszkolaczek ” w Wiżajnach odbędzie się 6-go grudnia 2012 r. Przypomnijmy , że placówka przedszkolna funkcjonuje od 1-go października tego roku . Teraz chodzi o tak zwane ” przyklepanie ” sprawy , czyli tradycyjne przecięcie wstęgi i poświęcenie obiektu.  Prace adaptacyjne budynku i pomieszczeń ( przedszkole znajduje się w gmachu Ośrodka Zdrowia w Wiżajnach przy ul. Sejneńskiej 14 , na piętrze , obok apteki , w pomieszczeniach po bibliotece, a wejście jest nową klatką schodową od zachodniej strony ) wykonaliśmy za środki własne, natomiast główne wyposażenie i funkcjonowanie placówki przez pierwszy rok jest projektem współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.