Monthly Archives: Styczeń 2013

„Ustawa Śmieciowa”

 Przedstawiamy Państwu zestawienie  stawek opłat za wywóz śmieci podjętych w Uchwale  Rady Gminy Wiżąjny budzącej najwięcej kontrowersji szczególnie po publikacji w regionalnym radio:

§ 1. Dokonuje się wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wtaki sposób, że w przypadku nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ponoszona będzie od gospodarstwa domowego.
§ 2. 1. Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny:
1) 1-osobowego – 9 zł,
2) 2-osobowego – 18 zł,
3) 3-osobowego – 26 zł,
4) 4-osobowego – 34 zł,
5) 5-osobowego – 40 zł,
6) 6-osobowego i więcej – 45 zł.
2. Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego, jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny:
1) 1-osobowego – 22 zł,
2) 2-osobowego – 36 zł,
3) 3-osobowego – 52 zł,
4) 4-osobowego – 68 zł,
5) 5-osobowego – 80 zł,
6) 6-osobowego i więcej – 90 zł

  Jeżeli macie Państwo jakieś pytania,  zachęcamy do konstruktywnej dyskusji na naszym blogu. Postaramy się udzielić wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące Was pytania dotyczące tego tematu. Pamiętajmy, że wszyscy jasteśmy mieszkańcami tej gminy.

Konserwacje

Przepraszamy za utrudnienia w dostępie do strony, było to związane i spowodowane pracami konserwacyjnymi.

webmaster

Biblioteka – lokalne centrum wiedzy praktycznej

   Gminna Biblioteka Publiczna w Wiżajnach uczestniczy w projekcie Fundacji Nowe Media: „Biblioteka – lokalne centrum wiedzy praktycznej”. Ważne jest zaangażowanie każdego z Państwa. Zachęcamy do wypełnienia ankiety, która pomoże określić potrzeby lokalnej społeczności. Ankieta jest anonimowa. Państwa pomysły i oczekiwania będą pomocne w realizacji tego przedsięwzięcia. Zachęcamy do bezpośredniego uczestnictwa w projekcie. Szczegółowe informacje uzyskają Państwo w siedzibie Biblioteki oraz pod numerem tel. 87 5688492.

Ankieta do wypełnienia w trybie online:

https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fromEmail=true&formkey=dGtReWYtYWNBNXpPYWZhakVla3FFbFE6MQ

 

 

Stowarzyszenie „Macierzanka”

    Miło mi poinformować, iż „Ser Wiżajny” produkowany przez Stowarzyszenie „Macierzanka” w dniu 23.01.2013r. został wyróżniony i nagrodzony przez Lożę Ekspertów znakiem promocyjnym „Doceń Polskie TOP PRODUKT”.

Program „Doceń polskie” ma na celu promocję wysokiej jakości produktów dostępnych na polskim rynku oraz posiadających „polski akcent”. Skierowany jest do producentów dóbr konsumpcyjnych ze szczególnym naciskiem na produkty FMCG (produkty/dobra szybko zbywalne).
Uczestnictwo w programie „Doceń polskie” gwarantuje producentowi szerokie wsparcie promocyjne na różnych płaszczyznach i za pośrednictwem różnych nośników informacji – za pośrednictwem mediów tradycyjnych jak i elektronicznych.
Istnieją dwa sposoby dostarczenia produktu do oceny dopuszczającej przyznanie znaku „Doceń polskie”:
– zgłoszenie produktu przez jego Producenta,
– nominowanie produktu przez Lożę Ekspertów.

Więcej na :

http://www.docenpolskie.pl/
http://blog.docenpolskie.pl/

pozdrawiam
Barbara Żeliszczak
Prezes
Stowarzyszenia „Macierzanka

Najbliższa sesja

   Postanowienie

Przewodniczącego Rady Gminy Wiżajny

z dnia 21 stycznia 2013 roku

w  sprawie  zwołania XXIII sesji Rady Gminy Wiżajny

                Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym
(Dz. U. z  2001 r.: Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)

postanawiam: 

zwołać XXIII Sesję Rady Gminy Wiżajny na dzień 29 stycznia 2013 roku  (wtorek)
na  godz. 1000.
Sesja odbędzie się  w sali znajdującej się w budynku Straży Pożarnej w Wiżajnach.

Proponuję następujący porządek sesji:

Ile za śmieci ?

Do zdecydowanej większości z nas dotarła już zapewne wiadomość, że od 1 – go lipca 2013 r. wchodzi w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zajdą ogromne zmiany, nazywane nawet rewolucyjnymi, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami komunalnymi, choć nie wszystkie będą przez nas, jako zwykłych obywateli, bezpośrednio zauważone.   <<CZYTAJ WIĘCEJ>>

Odśnieżamy

W ciągu ostatnich kilku godzin na terenie naszej gminy spadło sporo śniegu, bo miejscami warstwa śnieżnego puchu przekracza 10 cm. Początkowo mieliśmy zamiar ruszyć z odśnieżaniem dopiero po ustaniu opadu. Jednakże w związku z licznymi sygnałami o nieprzejezdności dróg Wójt Gminy Wiżajny wydał polecenie firmie odśnieżającej, aby jak najszybciej przystąpiła do pracy. Wyjadą cztery pojazdy – jeden ciężki i trzy lekkie. Zakłada się, że następna warstwa śniegu, która ewentualnie spadnie przy bezwietrznej pogodzie na odśnieżone drogi, nie powinna już zbytnio utrudniać życia mieszkańcom gminy.  Do wieczora opady zapewne ustaną, lecz w związku ze zmieniającym się ciśnieniem należy spodziewać się w następnych dniach silniejszych porywów wiatru ( według prognoz pogody ), a co to oznacza w obecnej sytuacji, to chyba nie muszę tłumaczyć.

Walenty Wałejko

XIII Międzyszkolny Konkursu Kolęd i Pastorałek

     Dnia 18 stycznia 2013 r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wiżajnach odbył się XIII Międzyszkolny Konkursu Kolęd i Pastorałek poświęcony pamięci Jarosława Dobrzynia. Do konkursu zgłosili się uczniowie z następujących szkół:  Szkoła Podstawowa w Rutce-Tartak, Szkoła Podstawowa w Becejłach,   Szkoła Podstawowa w Słobódce, Szkoła Podstawowa w Wiżajnach, Świetlica Gminna w Wiżajnach, Szkoła Podstawowa w Przerośli, Szkoła Podstawowa w Jeleniewie.

Konkurs odbył się w kategoriach: soliści młodsi (klasy 0-III), soliści starsi (klasy IV-VI), zespoły starsze (w składzie do 6 osób).

Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiżajnach: Weronika Zamojska, Aleksandra Mikielska, Damian Balcer, Gabriela Mikielska, Marta Bagińska oraz Zespół ze Szkoły Podstawowej w Wiżajnach i Zespół ze Świetlicy Gminnej w Wiżajnach – rodzeństwo.

Wszystkim laureatom GRATULUJEMY !

Szczegóły i zdjęcia:

http://www.szkola.wizajny.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=28&menu=29&artykul=208&akcja=artykul

Dzień Babci i Dziadka

W dniu 15 stycznia 2013 r. w Świetlicy O.S.P. w Wiżajnach odbył się Dzień Dziadka i Babci.

Na zaproszenie przedszkolaków z oddziałów 0A i 0B licznie przybyli dziadkowie, babcie, Pani Dyrektor Mirosława Wierzchowska  oraz rodzice maluchów.

   Program artystyczny, przygotowany przez Panie Beatę Zamojską i Mirosławę Wiliwis, w wykonaniu dzieci bardzo się wszystkim podobał. Były wierszyki z okazjonalnymi życzeniami, piosenki i tańce. Następnie każe dziecko obdarowało swoje babcie i dziadków piernikowymi sercami. Prezenty bardzo się podobały i wywołały łzy wzruszenia u starszych państwa. W kolejnej części programu odbył się poczęstunek przygotowany przez mamy przedszkolaków.  W trakcie poczęstunku, przy akompaniamencie akordeonowym P. Stanisława, jako że jest to jeszcze okres świąteczny i karnawałowy, śpiewano tradycyjne kolędy i biesiady. Dla śpiewających przedszkolaków ze swoimi dziadkami były słodkie nagrody. Dla uatrakcyjnienia uroczystości  w międzyczasie maluchy zaśpiewały obecny hit czyli „ona tańczy dla mnie” który wzbudził  wielki aplauz i dużo śmiechu i radości. Miła atmosfera,  miłość przekazana wzajemnie przez dziadków i wnuków oraz  atrakcyjne występy na pewno na długo pozostaną wszystkim w pamięci.

Życzymy Seniorom dużo zdrowia, wiele radości i miłości oraz wszystkiego najlepszego na dalsze lata życia.

 Rodzice.

Oprac. i fot. Tadeusz Szyszkowski

Zapraszamy również do galerii kliknij TUTAJ ,aby zobaczyć zdjęcia.

XXI Finał WOŚP

    Zakończył się 21 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od samego rana na ulicach naszej miejscowości można było spotkać wolontariuszy, którzy  zachęcali wszystkich do wzięcia udziału w corocznej akcji. I jak co roku w Wiżajnach nie zabrakło ludzi o wielkich sercach chcących wesprzeć ten szczytny cel.

Już poraz Dziesiąty gościła w Wiżajnach WOŚP. Szczególne podziękowania należą się organizatorom: Gimnazjum w Wiżajnach, Pani Alicji Łanczkowskiej (od 10 lat Szefowej)  i całemu sztabowi WOŚP . Należy również podziękować darczyńcom, którzy hojnie wrzucali pieniądze do puszek i uczestniczyli w licytacjach.

Nasza mała społeczność pokazała, że może się zjednoczyć  i wspólnie wspierać WOŚP

Podczas   21 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wiżajnach zebrano około 13 500 zł  i tym samym pobito ubiegłoroczny rekord 12 221 zł . Największa suma uzyskana z licytacji to 1900 zł za jedną z limitowanej serii 1000 koszulek fundacji WOŚP i 1000 zł za wylicytowany tort.

Podziękowania i gratulacje dla mieszkańców Gminy Wiżajny  i dla wszystkich którzy tego dnia byli razem z nami podczas 

 21 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

WOŚP w WIŻAJNACH

    W najbliższą niedzielę, 13 stycznia, już po raz 21. niemal na całym świecie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Zagra również i u nas!!! 

Szczegóły – kliknij czytaj więcej

Odbyło się …

Odbyło się spotkanie radnych Gm. Wiżajny zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, czyli 7 stycznia 2013 r. W posiedzeniu uczestniczyło 14 radnych. Była też jedna osoba w roli widza w osobie Pana Grzegorza Antonia, którego środowisko naszej gminy powinno pamiętać z ostatnich wyborów przedterminowych.
Aby czytać dalszą część wpisu kliknij czytaj więcej.