Monthly Archives: Wrzesień 2016

WIDOWISKO HISTORYCZNE – WIELKA WOJNA SUWALSZCZYZNA. JESIEŃ 1914

14316737_1779563828987321_2435156170147244698_n

Epizod I – STARCIA NAD GRANICĄ
Bakałarzewo (rynek) 8 października godzina 14.00

Epizod II – WALKI W AUGUSTOWSKICH LASACH
Dowspuda (park pałacowy) 9 października godzina 14.00

W trakcie widowiska zostaną przedstawione epizody związane z niezwykle ciężkimi i krwawymi, walkami oddziałów armii rosyjskiej i niemieckiej, które miały miejsce w końcu września, październiku i początku listopada na Suwalszczyźnie i przeszły do historii pod mianem „Walk w augustowskich lasach” albo „Operacji augustowskiej 1914 roku”. Wydarzenia te są stosunkowo mało znane i pomijane w większości publikacji poświęconych Wielkiej Wojnie. W trwających ponad miesiąc walkach oddziałów rosyjskiej 10 Armii (głównie III Korpusu Syberyjskiego, XXII Korpusu Armijnego – złożonego z pułków finlandzkich i II Korpusu Kaukaskiego) oraz niemieckiej 8 Armii obie strony poniosły ogromne straty. Poległo w nich lub zostało rannych około 20 tys. Rosjan i od 15 do 20 tys. Niemców. Świadectwem walk są dziś pozostałości umocnień oraz liczne wojenne mogiły i cmentarze.

Scenariusz i organizację widowiska koordynują członkowie GRH „Garnizon Suwałki” przy Muzeum Okręgowym w Suwałkach, którzy w 2015 roku przygotowali m.in. widowisko „Obława Augustowska. Lipiec 1945”, w maju bieżącego roku wyróżnione nagrodą główną w organizowanym przez Muzeum Historii Polski Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2015.
Ponadto w rekonstrukcji zapowiedzieli udział rekonstruktorzy z Polski, Litwy, Rosji i Białorusi (m.in.: Klubas Grenadierius z Litwy, GRH „Epoka” z Białorusi, Nieformalne Towarzystwo Historyczne Ostrfront 1914–1918, SRH „Marienburg” , GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich, KGRH „Kresy”, Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej).

Widowisko zostało przygotowane w ramach projektu: Wspólnie opowiedziana historia – aktywizacja mieszkańców gmin Raczki i Bakałarzewo wokół dziedzictwa historycznego i wydarzeń I wojny światowej, dofinansowanego ze środków PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH FIO 2016 i realizowanego przez Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe we współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raczkach i Gminną Biblioteką Publiczną w Bakałarzewie Widowisko objęte jest patronatem Starosty Powiatu Suwalskiego.

Serdecznie zapraszamy!
kontakt w sprawach organizacyjnych: grh.garnizonsuwalki@op.pl

Źródło:

https://www.facebook.com/events/656654437849539/

Europejskie Dni Dziedzictwa

„Tam, gdzie duch spotyka się z nadrospudzką przestrzenią” – 17-18 września 2016 Europejskie Dni Dziedzictwa na terenie powiatu suwalskiego.

Podczas tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, obywających się pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”, zapraszamy na wędrówkę z nami w głąb historii – poczynając od czasów rzymskich do pierwszej połowy XIX wieku. Z okazji roku Henryka Sienkiewicza i 360 rocznicy bitew pod Filipowem i Prostkami (1656 r.) – na dłużej zatrzymamy się jednak w okresie XVII wieku, w czasach potopu szwedzkiego.

W sobotę, 17 września od godz. 13:00 w Dowspudzie, na terenie dawnej XIX-wiecznej rezydencji parkowo-pałacowej hrabiego Ludwika Michała Paca odbędzie się szereg ciekawych wydarzeń w ramach cyklu „Z wizytą u Paców”:
  • wystawy (m.in. kostiumów i rekwizytów z filmu „Ogniem i mieczem”, starych dokumentów),
  • pokazy (m.in. przysiółek szlachecki „Pacowa Chata”, pokaz mody z dawnych epok),
  • prezentacje,
  • kameralne koncerty w ramach „Pacowej Akademii Cultury – PAC prezentuje” (szczegóły w programie),
  • czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza

Towarzyszyć im będzie jarmark „U Paca” (m.in. starocie, rękodzieło, lokalne produkty).

W niedzielne popołudnie – 18 września – wyruszymy w okolice Filipowa, aby w 360 rocznicę zwiedzić pole bitwy, jaka miała tu miejsce 22 października 1656 roku, w czasie potopu szwedzkiego.

Bitwa filipowska została zapamiętana m.in. z powodu ucieczki z rąk wojsk Rzeczypospolitej cennego jeńca – księcia Bogusława Radziwiłła, co w „Potopie” opisał Henryk Sienkiewicz. Podczas wizyty w Filipowie odwiedzimy też odnowiony pomnik i tablicę informacyjną upamiętniające tamte wydarzenia.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, jedynie na 18 września (ze względu na limit miejsc) jest konieczność wcześniejszego zgłoszenia udziału (do 14.09.2016, mail:beata.bordzio@powiat.suwalski.pl).

Powiat Suwalski – wydarzenia w ramach EDD 2016 współorganizuje z Marszałkiem Województwa Podlaskiego, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raczkach, Archiwum Państwowym w Suwałkach, Biblioteką Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, Gminą Filipów, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Filipowie, Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Filipów, Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Filipowie,  Zespołem Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie, Zakładem Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku. Koordynatorem krajowym EDD jest  Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Źródło: Powiat Suwałki

Wystawa koni zimnokrwistych w Bakałarzewie

11 września 2016 roku odbyła się w Bakałarzewie Wystawa Koni Zimnokrwistych zorganizowana przez Terenowe Koło Hodowców Koni Rasy Zimnokrwistej w Suwałkach. Oceną objęto źrebięta (w wieku od półtora miesiąca do sześciu), zaprezentowane przez dziesięciu hodowców z Suwalszczyzny.
Wyniki oceny źrebiąt pod matkami:

I miejsce ogierek WIREK Jana Kozłowskiego, Bakałarzewo

II miejsce klaczka SYNTENA Jana Jankowskiego, Jeleniewo

III miejsce klaczka ARTYMKA Kazimierza Bacewicza, Maszutkinie, gm. Wiżajny
Za najpiękniejszą klacz wystawy jury uznało ARTYMIĘ Kazimierza Bacewicza z Maszutkini w gminie Wiżajny.