Media o nas

,,Zbliżają się wybory w Wiżajnach ”

Za nieco ponad miesiąc – dwudziestego dziewiątego lipca, w podsuwalskiej gminie Wiżajny odbędą się ponowne wybory wójta. Poprzedni został odwołany w kwietniowym referendum. Krajowe Biuro Wyborcze w Suwałkach właśnie zakończyło rejestrację komitetów wyborczych, które chcą zgłosić swoich kandydatów na wolny fotel wójta Wiżajn. Komitetów jest sześć – co oznacza, że tylu samo może być kandydatów.

Kliknij na CZYTAJ WIĘCEJ, aby przeczytać dalszą część artykułu.

Najnowsze wydanie obiektywu TUTAJ

 

źródło: TVP Białystok

Mieszkańcy Wiżajn znów pójdą do urn. Oczekiwania od nowego włodarza, którego będą wybierać, są niewielkie.

Brak spokoju w gminie był głównym powodem przeprowadzenia referendum o odwołanie dotychczasowego wójta Józefa Laskowskiego. Dziś inicjator referendum, czyli przewodniczący Rady Gminy Wiżajny jest jednym z kandydatów na zwolniony fotel.

Jak mówi Walenty Wałejko, przewodniczący Rady Gminy Wiżajny, kandydat na wójta  – Rada i wójt powinni tworzyć jeden organizm, dlatego, że przy wszelkiego rodzaju konfliktach właśnie dochodzi do tego, do czego dochodziło do tej pory.

Z blisko dziewięciuset mieszkańców gminy biorących udział w kwietniowym referendum w sprawie odwołania wójta wniosek ten poparła zdecydowana większość – 817.

Polskie prawo nie zabrania startu w wyborach odwołanemu w referendum Józefowi Laskowskiemu. Z tego przywileju były wójt zamierza skorzystać. Jego kandydatura również została zgłoszona do krajowego biura wyborczego w Suwałkach.

Dziś z odwołanym wójtem nie udało nam się porozmawiać, ale porażka z referendum najwyraźniej go nie zraziła do samorządu.

Ta kandydatura też nikogo w Wiżajnach nie dziwi. Jacek Pietrukiewicz przegrał dwa lata temu walkę o fotel wójta z Laskowskim. W drugiej turze głosowania Laskowski wyprzedził go tylko siedmioma głosami. A po odwołaniu wójta premier Donald Tusk to jego powołał na tymczasowego komisarza gminy.

O fotel ubiegać się będą jeszcze: Ignacy Szeraszewicz – gminny radny, Karol Oszkinis – były wojskowy oraz Grzegorz Antoń z wykształcenia politolog. – Ponieważ mamy sześciu kandydatów na wójta istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ponowne głosowanie – mówi Alicja Rynkiewicz – Dąbek z Krajowego Biura Wyborczego, delegatury w Suwałkach.

By wygrać wybory w pierwszej turze jeden z kandydatów musiałby uzyskać połowę ważnie oddanych głosów.

(mc)
za: Obiektyw TVP Białystok

Podziel się na:
 • Print
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay

3 Responses to Media o nas

 1. księgowy pisze:

  Brawo Panie Jacku.
  Jacek nie siada na fotelu wójta, bo jeszcze nim nie jest. Tak postępuje tylko honorowy „gość”. Mamy nadzieję że fotel będzie miał godnego następcę.
  Powodzenia.

 2. XXXL pisze:

  Do Księgowego.
  Oj Ty durny,durny! Na tym fotelu po prostu NIKT nie siada, bo fatalnie się kojarzy z poprzednio zasiadającym. Szkoda, że wysypisko śmieci zamknięte. Przepychają go z kąta w kąt, więc może wystawić go na Allegro.

 3. herbu.pobog pisze:

  WIDAĆ TAKI DOPUST BOSKI, ŻEBY WÓJTEM BYŁ LASKOWSKI !

Dodaj komentarz