KANDYDAT NA WÓJTA WALENTY WAŁEJKO

Szanowni mieszkańcy Gminy Wiżajny !

          Za kilka dni odbędą się wybory przedterminowe na stanowisko Wójta Gminy Wiżajny. Trzy miesiące wcześniej odwołaliśmy poprzedniego wójta w drodze referendum gminnego zainicjowanego przez Radę Gminy Wiżajny, w której imieniu jeszcze raz dziękuję Wam za aktywną, obywatelską postawę.

       Przed referendum pytaliście Państwo o alternatywę na wypadek, gdy wójt zostanie odwołany. Porządek naszego systemu samorządowego wymaga przeprowadzenia wyborów przedterminowych odwołanego organu, więc zobowiązałem  się jako Przewodniczący Rady Gminy Wiżajny Walenty Wałejko do kandydowania na stanowisko Wójta, który miałby kierować gminą do następnych wyborów samorządowych jesienią 2014 roku, kiedy to znowu będziemy wybierać nową Radę i Wójta na następne cztery lata.

Jeżeli ta propozycja wpłynęła w jakiś sposób na Wasze tak liczne uczestnictwo w referendum, to bardzo mi miło.

Oferta ta dalej jest aktualna. W prawdzie okazało się, że chętnych na stanowisko Wójta Wiżajn jest wielu, bo aż sześciu kandydatów pretenduje do objęcia tego zaszczytnego obowiązku, ale to właśnie Wy, Wyborcy, zdecydujecie, kto według Was najlepiej jest w stanie spełnić Wasze oczekiwania.

CIĄG DALSZY- KLIKAJ -CZYTAJ WIĘCEJ

W czasie kampanii referendalnej starałem się być z radnymi niemalże w każdym domu, zachęcając Was do uczestnictwa w referendum i jednocześnie do ewentualnego głosowania na mnie w przyszłych wyborach. Referendum okazało się skuteczne i teraz jest to możliwe. Jeżeli ktoś z Was uważa, że moja osoba ma szansę spełnić Wasze oczekiwania jako Wójt, to cieszy mnie to bardzo.

Jak zapewne pamiętacie nie składałem żadnych obietnic na wyrost, a wręcz przeciwnie, zwracałem uwagę na zbliżający się trudny okres dla samorządów. Nasza gmina nie jest wyjątkiem  tym bardziej, iż poczyniła spore inwestycje ( wodociągi, zieleniec-park, GOK-OSP, przedszkole ) , które sprawiły, że nasze finanse są mocno napięte. W perspektywie przyszłego roku mamy zaplanowane dokończenie wodociągowania gminy, a więc woda do wsi Sudawskie oraz spięcie sieci wiżańskiej z tą zasilaną ze Smolnik wraz z szeregiem przepompowni oraz komór redukcyjnych, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całej naszej instalacji wodociągowej.Koszt całego przedsięwzięcia opiewa na grubo ponad półtora miliona złotych z możliwością refundacji części ( 75% ) kosztów kwalifikowanych.

Wreszcie największa bolączka – drogi gminne. Rada Gminy w uchwale budżetowej określiła preferencyjne działanie w kierunku polepszenia stanu dróg i ulic, co daje nam możliwość , a wręcz zobowiązuje do przeznaczania środków pozyskanych ze sprzedaży mienia gminnego właśnie na ten cel. Tu jednak świetlanych obietnic na najbliższy czas składać nie mogę, bo byłbym gołosłowny. Mogę tylko obiecać wykorzystanie każdej możliwości , co nie sądzę, aby Was to zadowalało. Nie chodzi mi o kiełbaskę wyborczą. Asfaltowanie czy budowa dróg byłoby świetne w tym celu tylko, jak z tego się wywiązać. Dofinansowania na te cele wyczerpane , zdolności kredytowe gminy póki co również, co każe nam trzymać rękę na pulsie w oczekiwaniu na najbliższą realną możliwość.

Oczywiście nie tylko drogi i wodociągi są naszym zmartwieniem. Jest cały szereg innych spraw, a każda z nich jest ważna. Dzieci czekają na boisko, Mierkinie na oświetlenie, Urząd na polepszenie warunków lokalowych ( i wcale nie mam na myśli budowy nowego budynku ), Marianka na wyciąg narciarski ( inwestor prywatny ), sprawa mienia gminnego w Smolnikach ciągle nie jest uregulowana,  ” ustawa śmieciowa ” czeka na wprowadzenie w życie itd.,itd.

Nie sposób wymienić wszystkiego, bo życie pisze wciąż nowe scenariusze nie pozwalając na nudzenie się. Pamiętać jednak musimy o jednym starym i znanym powiedzeniu : ” dobrymi chęciami podobno piekło wybrukowane „. Ile głów tyle pomysłów, a księgowa w gminie jedna . Chcieć nie zawsze oznacza móc.

Uważam, że sytuacja naszej gminy tragiczna nie jest, ale wymaga rozważnych i przemyślanych posunięć zarówno w kwestiach inwestycji, jak i potrzeb bieżących. Do tego potrzebna jest stabilizacja we władzy samorządowej. Tylko rzeczowa i merytoryczna dyskusja może doprowadzić do takich rozwiązań. Sądzę, że obecna Rada Gminy jest zdolna do takiego działania. Problem leżał po stronie konfliktowego Wójta i stąd była inicjatywa referendum. Radni nie zamierzali urządzać igrzysk wyborczych i dlatego zaproponowaliśmy Państwu sytuację klarowną i przejrzystą , bez elementów nowych i nieznanych, aby zakończyć kadencję we własnym gronie w sposób możliwie najlepszy. Wspólnie doprowadziliśmy referendum gminne do skutku            ( oczywiście przy Waszej pomocy ) i jest nadzieja, że dalej tej skuteczności by nie zabrakło.

Mam nadzieję , że i tym razem dokonacie właściwego wyboru. Ostatnio, to znaczy w czasie referendum, wyborcy z Gminy Wiżajny pokazali klasę, udowodnili, że potrafią podejmować ważne decyzje. Ja Wam nie mówię, żebyście głosowali na mnie, czyli Walentego Wałejko, ja Was tylko proszę, żebyście przemyśleli, przedyskutowali we własnym gronie i wybrali zgodnie z sumieniem , aby później nie narzekać, a już broń Boże jeszcze raz nie odwoływać.

Życząc zdrowia i szczęścia, życzę również trafnych decyzji oraz zapraszam do głosowania 29 lipca 2012 roku.

Walenty Wałejko

Komitet Wyborczy Wyborców  RADNI DLA DOBRA GMINY

WiżajnyInfo nie odpowiadają za  materiały zamieszczone na stronie przez kandydatów na wójta.

Podziel się na:
 • Print
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay

3 Responses to KANDYDAT NA WÓJTA WALENTY WAŁEJKO

 1. strzelec napisał(a):

  Dziękuję kandydatowi na Wójta Walentemu Wałejko za przedstawienie swoich planów. Pozdrawiam i życzę powodzenia w wyborach.

 2. księgowy napisał(a):

  „Wybory przedterminowe” Wójta Gminy Wiżajny, a nie „Wybory uzupełniające” Panie Walenty. Ulotka z błędem, na stronie wizajnyinfo również z błędem.

 3. Walenty W napisał(a):

  Co prawda, to prawda. Na blogu to zmienię, ale ulotki już się nie da. Cóż, przepraszam za to przejęzyczenie. Istotnie, w takich przypadkach przy wyborze wójta, burmistrza i prezydenta używa się terminu ” przedterminowe „.

Dodaj komentarz