WIŻAJNY NA STAREJ FOTOGRAFII

   W tym miejscu publikowane będą fotografie przedstawiające Wiżajny oraz jej mieszkańców uwiecznionych na zdjęciach w przeszłości. Jeśli w Państwa zbiorach znajdują się interesujące zdjęcia o takiej właśnie tematyce,  jeśli posiadacie w archiwum rodzinnym stare zdjęcia z dawnych lat i chciałbyś je pokazać innym – to zapraszamy do przesyłania fotografii. Zdjęcia za Państwa zgodą zeskanujemy i opublikujemy w naszym serwisie.

Kontakt:

        Tomasz Zamojski  – tel. 501386 218 lub  kontakt@wizajnyinfo.pl lub tomzamo@gmail.com

Fundacja Pogranicze, 1995, Ksiądz Ignacy Dziermejko. Opowieść o Suwalszczyźnie – „Ludzie Pogranicza”

IGNACY DZIERMEJKO-W DOMU RODZINNYM WSPOMNIENIA

Wszystkie zdjęcia po kliknięciu Więcej

Wszystkie zdjęcia po kliknięciu Więcej

 

 

Pieczęć niemieckich władz okupacyjnych w Wiżajnach z 1940 roku

346. Pieczęć niemieckich władz okupacyjnych w Wiżajnach z 1940 roku

 

Skan_20160110

Zajazd – obecny budynek Urzędu Gminy

PL_1_190_1370_0202

293, 294. 1”Pomiar inwentaryzacyjny murowanego parterowego zajazdu Jan Groszkowski 1844 .Plan sytuacyjny obejmuje śródmieście, z zaznaczeniem zabudowy. Plan Sytuacyjny części Miasta Wiżajn wskazujący pod lit. A. Plac i Zabudowania murowane posiadłości Rządowej. Sygn.: Groszkowski. Oznaczone: Rynek; ulice; Kalwaryjska, Sejneńska, Wisztyniecka, Wierzbołowska. Literą A oznaczona posesja i budynki zajazdu.” 2.Rzuty zajazdu i wozowni, elewacja zajazdu, przekroje poprzeczne dachów zajazdu i wozowni. Rysunek domu Zajezdnego murowanego własności Rządowej w Mieście Wiżajnach” Źródło: „Katalog rysunków architektonicznych z Akt Centralnych Władz Wyznaniowych”

 

 

Skan_20150624

276. Dokument pobrania konia dla wojska ( mobilizacja) 24.08.1939

Skan_20150429 (6)

263. Zaświadczenie o miejscu zamieszkania z 1922 r

 

Skan_20150429 (3)

254.

 

Skan_20150429

253.

23

237. Rok 1938 na zdjęciu Marianna, Leokadia, Adam, Czesław, Irena, Witold, Jan Tyneborowie -Wiżajny w pobliżu cmentarza

————————————————————————————————————————————————————

      Prezydent RP Ignacy Mościcki w celu wsparcia rodzin wielodzietnych w roku 1926  wydał dekret, stwierdzający że będzie ojcem chrzestnym każdego siódmego syna w rodzinie. Warunkiem było, aby rodzina była polska i niekarana.

Prezydenccy chrześniacy otrzymywali: stypendia, bezpłatne studia w Polsce i za granicą, darmowe przejazdy komunikacją, bezpłatna opieka zdrowotna, a także bonus w postaci książeczki oszczędnościowej PKO, a na niej 50 zł z rocznym oprocentowaniem 6%.

Gdy wybuchła wojna, najstarsi chrześniacy Mościckiego mieli po 11–13 lat, a najmłodsi roczek, dwa. Mało który z nich skorzystał z prezydenckich przywilejów.

Przed wojną  chrześniaków prezydenckich było  blisko 900 wśród nich mieszkaniec naszej gminy…

 

230. Wysunięty Posterunek BOLCI 4Komp KOP

230. Wysunięty Posterunek BOLCI 4Komp KOP

Widok na j. Wiżajny na Półwysep

227. Widok na jezioro Wiżajny, na Półwysep lat 70,

 

Stefania Radzewiczi Katarzyna Pruszyńska Wiżajny ul.Wierzbołowska

208. Stefania Radzewicz, Katarzyna Pruszyńska – Wiżajny ul.Wierzbołowska

kop stankuny Gazeta Sępoleńska 1936, R. 10, nr 46

177. Gazeta Sępoleńska 1936, nr 46

petron. 1

168. Petronela Swat lata 30

Scan0019

167. Stanisław Swat lata 20

 

 

Aniela Łangowska zd. Mrozowska ( Pani po prawej)

104. Aniela Łangowska zd. Mrozowska ( Pani po prawej)

73. Zalepka (Siegelmarke)jest to forma nalepianej pieczęci, wykonanej z grubszego papieru stosowana do zamykania korespondencji służbowej i prywatnej Zwykle okrągłe lub owalne o średnicy 3-4 cm ( stosowano również prostokątne). Zastąpiła dawny zwyczaj lakowania i pieczętowania korespondencji. Używane były od około 1850 roku do 1945 r.

 

Podziel się na:
 • Print
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay

7 Responses to WIŻAJNY NA STAREJ FOTOGRAFII

 1. Gość pisze:

  Co to za wieża Burchardów?

  • Jaś pisze:

   Stefan Maciejewski Romans z Suwalszczyzną (wydawnictwo Hańcza, Suwałki 2008, s.287)- Dróżka prowadzi nas pod górę wzdłuż wschodniego brzegu Jesieryna. Mijamy mizerną chatkę i po chwili przystajemy nad krawędzią wyjątkowo głęboko wyżłobionego wąwozu, nad którym, w otoczeniu drzew, jakby zawieszony w przestrzeni, wznosi się okazały dom. Znam jego historię. Pierwotnie przyozdabiała go wysoka murowana wieża widokowa. Dom ten wraz z budynkami gospodarczymi, i gruntami, stanowił niewielki mająteczek o nazwie Ostojów. Otrzymała go w wianie od swojego ojca, Mikołaja Rekosza, córka Helena. Wyszła ona za mąż za komandora i kapitana żeglugi wielkiej, Mieczysława Burhardta (nie mylić z Karolem O. Borchardtem, autorem znanej powieści Znaczy kapitan). Właśnie Burhardt w 1938 roku wystawił dom w tym malowniczym zakątku, o którym powiadał, że jest rajski.

  • J.Kepel pisze:

   W tej wieży była głęboka studnia. Sama wież przylegała do budynku, w którym mieszkała Alina Burhardt(uwaga: nazwisko Burhardt pisze się przez samo „h”) i jej mąż Mieczysław (po powrotach z rejsów morskich. Był kapitanem Żeglugi Wielkiej oraz posiadał stopień wojskowy marynarki wojennej – komandor.

 2. asia pisze:

  Świetne są te stare zdjęcia, brawo za pomysł

 3. jerry pisze:

  Potwierdzam, doskonały pomysł, ilość dociekań i domysłów niesamowita, mam nadzieję, że galeria będzie „puchnąć” z dnia na dzień. Pozdrawiam.

 4. Uczennica pisze:

  To smutne, że przy tworzeniu projektu do Szkoły Dialogu myśleliśmy, że nie ma żadnych zdjęć z czasów, które opisywaliśmy, a okazało się, że jest ich tak dużo. Cóż, może wykorzystamy je w tym roku 🙂

 5. ula pisze:

  duma mnie rozpiera gdy na pierwszych zdjęciach zobaczyłam swojego dziadka

Dodaj komentarz